Україна, палеогенетика, телепортація. Нобель-2022

Нобелівські премії цього року здобули по-справжньому визначні особистості, кажуть спостерігачі.

Розшифрування геному вимерлих істот, квантова телепортація, основи клік-хімії, голос принижених та ображених, правозахисники з України, Білорусі та Росії. Кореспондент.net розповідає, за що 2022 року присудили Нобелівську премію.

 

Неандерталець у кожному з нас. Нобелівка з медицини та фізіології

Нобелівська премія з фізіології чи медицини у 2022 році йде шведському вченому, всесвітня популярність якого не пов’язана ні з медициною, ні з фізіологією. Усю кар’єру Сванте Паабо присвятив палеонтологічним знахідкам.

Премію Паабо отримує за те, що навчився витягувати та читати ДНК із тканин та кісток тих, хто жив на Землі тисячі та десятки тисяч років тому: від мамонтів та ведмедів до єгипетських фараонів, неандертальців та денісівців. А заразом розповів нам про те, хто ми насправді такі.

По суті, Паабо вигадав палеогенетику — науку, яка вивчає геном вимерлих істот (включаючи людей, які вже не існують). А з геному, як відомо, можна дізнатися дуже багато.

Паабо вдалося розробити методи очищення і контролю зразків те щоб надійно встановити — аналізу піддається саме давня ДНК, а чи не якісь сучасні забруднення. Вінцем його досліджень стало розшифрування геному нового, раніше невідомого виду стародавніх людей – денисівця.

 

Дуже заплутані фотони. Нобелівка з фізики

Лауреатами Нобелівської премії з фізики 2022 року стали Ален Аспе, Джон Клаузер та Антон Цайлінгер — за експерименти із заплутаними фотонами, дослідження порушень нерівностей Белла та роботи з квантової інформатики.

Робота всіх трьох лауреатів пов’язана із дослідженням заплутаних квантових частинок та порушенням нерівностей Белла. Ці нерівності у 1960-х роках запропонував Джон Белл, щоб перевірити, чи є чи ні в квантово-механічній системі приховані параметри.

Якщо ці нерівності виконуються, то системі є деякі приховані параметри, і виконується гіпотеза локального реалізму — тобто що фізичні об’єкти реально існують і впливають лише на своє локальне оточення.

Перевірити справедливість нерівностей Белла можна експериментально – ймовірність станів у разі виконання та невиконання нерівностей має різнитися.

Першим, хто розвинув ідеї Белла та запропонував експеримент для перевірки нерівностей, був американець Джон Клаузер – йому вдалося довести, що нерівності Белла порушуються, тобто прихованих змінних у квантовій механіці немає.

Французький фізик Ален Аспе розвинув підхід Клаузера і зробив так, щоб початкові умови, за яких випускалася пара заплутаних фотонів, необхідні в експерименті, не впливали на результат вимірювань. Він також опублікував першу роботу, в якій довів, що нерівності справді не виконуються.

Антон Цайлінгер почав використовувати заплутані квантові стани в експериментах: його група вперше продемонструвала можливість квантової телепортації — тобто зміна квантового стану частинки із заплутаної пари при зміні стану іншої, що знаходиться від неї на відстані.

 

Просто, як клік. Нобелівка з хімії

Лауреатів Нобелівської премії з хімії 2022 стали вчені зі США Каролін Бертоцці і Баррі Шарплесс, а також данець Мортен Мелдал за розвиток методів клік-хімії.

«Нобелівська премія з хімії 2022 року присвячена спрощенню складних процесів. Баррі Шарплесс і Мортен Мелдал заклали основу функціональної форми хімії — клік-хімії, в якій молекулярні будівельні блоки з’єднуються швидко і ефективно. Каролін Бертоцці вивела новий рівень». у прес-релізі комітету.

Клік-хімією називають розділ науки, що займається вивченням способів з’єднання розрізнених молекул в єдине ціле (з різними цілями). Їх як би «пристібають» один до одного, як це робить людина, пристібаючись ременями безпеки.

У цього «ременя» також є «пряжка» — молекулам, що з’єднуються, також необхідні зовнішні елементи, які могли б взаємодіяти один з одним, утворюючи міцний, стабільний хімічний зв’язок.

Цей зв’язок повинен бути абсолютно «нейтральним», тобто не впливати на хімічні властивості сполуки, що вийшла.

Бертоцці, Шарплессу та Мелдалу вдалося вирішити це непросте завдання за допомогою вуглецево-азотного зв’язку. На одну із сполучуваних молекул «навішують» ланцюжок з трьох атомів азоту (азид), що йдуть один за одним, на іншу — два атоми вуглецю (алкін).

У присутності каталізатора (іонів міді) дві частини нашої пряжки зчіплюються в стабільне кільце триазолу, що міцно утримує обидві частини, з яких зібраний наш хімічний конструктор.

 

Кровоточива подібно до рани. Нобелівка з літератури

Лауреатом Нобелівської премії з літератури стала французька письменниця Анні Ерно, відома своїми автобіографічними книгами. Вона вважалася однією з лідерів премії протягом багатьох років.

У формулюванні Академії йдеться, що Анні Ерно отримала нагороду за «мужність та клінічну точність, з якими вона розкриває витоки, розриви та колективні обмеження особистих спогадів».

Одна з найвідоміших книг Ерно Подія розповідає про те, як письменниця пережила аборт 1963 року, коли переривання вагітності у Франції було нелегальним. Торік екранізація цієї книги режисером Одрі Диван здобула Золотого лева Венеціанського фестивалю.

Інші книги француженки, які здобули безліч літературних премій, також присвячені подіям з її біографії — відносинам з батьком, своїм відносинам з чоловіками, роману з радянським дипломатом, хвороби Альцгеймера та смерті її матері.

Цього року Нобелівською премією з літератури відзначено не щось витримане у класичних канонах, високе та вишукане, пише німецька газета taz.

«Ні, нагороду отримала література ущербна, холодна як лід і кровоточива подібно до рани… Анні Ерно не є автором, який з боку дивиться на принижених, ображених і ніким не помічаних, ні, вона пише прямо звідти, з самих глибин цієї перспективи» , — пише автор газети.

 

Нобелівку світу дали правозахисникам України, Білорусі та РФ

Лауреатами Нобелівської премії миру за 2022 рік стали українська громадська організація Центр Громадянських Свобод, російське правозахисне товариство Меморіал та засновник білоруського правозахисного центру Весна Алесь Біляцький.

«Лауреати Премії світу представляють громадянське суспільство у своїх країнах. Вони протягом багатьох років просували право критикувати владу та захищати основні права громадян. Вони доклали визначних зусиль для документування військових злочинів, порушень прав людини та зловживання владою. Разом вони демонструють значення громадянського суспільства для миру та демократії», — пояснили рішення в Нобелівському комітеті.

Центр громадянських свобод було засновано у Києві у 2007 році з метою «просування прав людини та демократії в Україні». «Центр зайняв позицію щодо зміцнення українського громадянського суспільства та тиску на владу, щоб вони перетворили Україну на повноцінну демократію, на правову державу», — заявили в комітеті.

У повідомленні наголошується, що після повномасштабного вторгнення Росії в Україну організація зробила зусилля щодо виявлення та документування військових злочинів Росії проти цивільного населення України.

«У співпраці з міжнародними партнерами центр відіграє новаторську роль у притягненні винних до відповідальності за свої злочини», — заявили у комітеті.

Алесь Бєляцький був одним із ініціаторів демократичного руху, що виник у Білорусі в середині 1980-х років. «Він присвятив своє життя просуванню демократії та мирного розвитку у своїй країні», — пише Нобелівський комітет.

1996 року Біляцький заснував організацію Весна у відповідь на спірні поправки до конституції, які, як наголошує комітет, «наділили президента диктаторськими повноваженнями та викликали масові демонстрації». Він був ув’язнений з 2011 по 2014 рік, у 2020 році його знову заарештували

«Він, як і раніше, перебуває під вартою без суду. Незважаючи на величезні особисті труднощі, Біляцький не поступився ні на дюйм у своїй боротьбі за права людини та демократію в Білорусі», — заявили в комітеті.

Меморіал було створено у 1987 році з метою зберегти пам’ять про жертви комуністичного режиму. Серед його засновників – лауреат Нобелівської премії миру Андрій Сахаров та правозахисниця Світлана Ганнушкіна.

Після розпаду СРСР Меморіал став найбільшою правозахисною організацією у Росії. Вона збирала та систематизувала інформацію про політичні репресії та порушення прав людини в Росії. Окремо у прес-релізі комітету згадується робота Меморіалу під час чеченських воєн.

«Організація перебуває в авангарді зусиль щодо боротьби з мілітаризмом та щодо заохочення прав людини та влади, заснованої на верховенстві закону», — наголосили в комітеті. У грудні 2021 року суд у Росії ухвалили рішення про примусову ліквідацію Меморіалу та його закриття.

Цього року на премію миру претендували 251 особа та 92 організації, а загальна кількість кандидатів – 343 – стала другою в історії нагороди.

Премію миру, згідно із заповітом Альфреда Нобеля, присуджують «особі, яка досягла найбільших успіхів, або зробила більше за інших у справі згуртування народів і скорочення чисельності діючих армій, а також за проведення мирних конгресів та привернення до них уваги».

На запитання журналістів, чи можна вважати рішення Нобелівського комітету своєрідним подарунком-посланням до дня народження Володимира Путіна, який у п’ятницю відзначає 70-річчя, представниця норвезького комітету Рейсс-Андерсен сказала, що жодна премія миру не має жодного відношення до російського правителя.

З критикою рішення Нобелівського комітету виступив радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк.

«У Нобелівського комітету цікаве розуміння слова «світ», якщо премію разом отримують представники двох країн, які напали на третю. Ні російські, ні білоруські організації так і не змогли організувати опір цій війні. Цьогорічний нобель просто «супер», — написав він.

У Нобелівського комітету однозначно цікаве розуміння слова «мир», якщо @NobelPrize разом отримують представники двох країн, що напали на третю. Ані російські, ані білоруські організації так і не змогли організувати спротив цій війні. Нобель цього року просто «супер».

— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) October 7, 2022

Читайте Korrespondent.net в Google News

Нобелівські премії

СюжетГроші, гендер і політика: цікаві факти про Нобелівську премію

В Осло та Стокгольмі нагородили нобелівських лауреатів

Источник: korrespondent.net