Польоти в космос викликають мутації ДНК

Експерти рекомендують астронавтам проходити періодичний скринінг крові, щоб запобігти збоям в організмі.

Деякі американські дослідники протягом 20-річного експерименту з’ясували, що космічні польоти викликають мутації ДНК, тим самим провокуючи ризик розвитку серцево-судинних захворювань та онкології. Результати роботи вчених опубліковано на сайті Nature.com.

У ході дослідження у 14 астронавтів, які літали в космос між 1998 та 2001 роками на шатлах і польоти яких у середньому тривали 12 днів, були мутації ДНК у кровотворних стовбурових клітинах.

При цьому зазначається, що хоча мутації виявилися надзвичайно високими для віку астронавтів, вони все ж таки нижчі від допустимого порога.

«Ми двічі брали зразки цільної крові астронавтів, рівно за 10 днів до польоту в космос і в день приземлення. Лейкоцити збирали один раз, через три дні після посадки. Потім зразки крові залишали недоторканими в морозилці протягом 20 років, охолоджуючи при температурі мінус 80 градусів за Цельсієм. Наявність цих мутацій не обов’язково означає, що астронавти матимуть серцево-судинні захворювання або рак, але існує ризик того, що згодом це може трапитися через постійне та тривале перебування в екстремальних умовах далекого космосу», — зазначив провідний автор дослідження, професор кардіології Девід Гукасян.

Виходячи з цього, вчені рекомендують астронавтам проходити періодичний скринінг крові, щоб стежити за можливими мутаціями. Особливо це актуально в аспекті майбутніх місій до Місяця та Марса.

Нагадаємо, раніше стало відомо, що буде з організмом людини за життя на Марсі.

Стало відомо, які території Марса були вкриті водою


Новини від Корреспондент.net в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet

 

Читайте Korrespondent.net в Google News

Источник: korrespondent.net