Залізна леді 2.0. Трасc – новий прем єр Британії

Міністр закордонних справ Великобританії Ліз Трасс перемогла на виборах лідера Консервативної партії та стане новим прем’єр-міністром країни.

У Британії обрали нового прем’єр-міністра. Бориса Джонсона на цій посаді замінить нинішній міністр закордонних справ Ліз Трасс. 47-річна Трасс хоче, щоб її вважали новою «залізною леді», обіцяє знизити податки та закликає зупинити Путіна. Чого чекати Україні від такого рокування?
 
Як обирали
 
Міністр закордонних справ Ліз Трасс отримала 57,4% голосів членів Консервативної партії, її суперник, міністр фінансів Ріші Сунак – 42,6%. Переможець на цих виборах, де голосують тільки члени партії, що править на даний момент, автоматично стає главою британського уряду.
 
Після такої яскравої першої жінки-прем’єра в історії Британії, як Маргарет Тетчер, цілком природно, що на наступників чи претенденток теж приміряють її прізвисько «залізної леді». Його приміряли і на типового партійного функціонера Терезу Мей, яка була прем’єром з 2016 по 2019 рік. Чи не підійшло.
 
Ліз Трасс більше, ніж Мей, схожа на рішучого та ідейного лідера-консерватора, яким була Тетчер, і сама Трасс намагається про цю схожість нагадувати.
 
Залізний образ
 
Зараз британська преса зазначає, як вона фотографувалася на танку у Східній Європі або як прийшла у синій блузці на теледебати – все це нагадування про медійний образ Тетчер.
 
Підлеглі в МЗС кажуть, що Трас сама веде свої соцмережі, самостійно та власноруч вибудовує образ. Зовнішніми деталями справа не обмежується. У промовах і статтях Трас постає перед публікою ідейним політиком, якого не було біля керма Великобританії в останні тридцять років, саме з часів Тетчер — справжнім торі, правим лібералом.
 
Чи не тим лібералом, кого стали так називати в останні десятиліття спочатку в США, а потім і в Європі, не лівим по суті, а споконвічним лібералом — тим, хто за свободу особи та свободу підприємництва. При цьому Трасс не ходить до церкви і голосувала за легалізацію одностатевих шлюбів – таким є сучасний британський консерватизм.
 
«Принаймні в очах її прихильників вона — спадкоємиця Маргарет Тетчер і Рональда Рейгана, яка знижує податки», — писала про Трас у червні, на самому початку виборів нового лідера, газета Times.
 
Риторика про Україну
 
У Європі йде війна, Великобританія – зокрема в особі Трас – активно допомагає Україні. Трас як голова Форін-офісу у зв’язку з війною стала одним із найпомітніших опонентів Росії серед західних політиків другого плану.
 
Перед нападом Росії на Україну вона, як і Джо Байден, Ентоні Блінкен, Борис Джонсон виступала, попереджала, загрожувала наслідками. Їздила до Росії говорити із Сергієм Лавровим. Після 24 лютого стала, як і багато інших європейських політиків, говорити, що Путіна треба зупинити.
 
«Якщо ми не зупинимо Путіна в Україні, під загрозою опиняться інші країни: країни Балтії, Польща, Молдова – і це може закінчитися конфліктом з НАТО. Ми цього не хочемо. Тому так важливо зараз йти на жертви», – сказала Трасс в одному з публічних виступів у квітні.
 
«Епоха взаємодії з Росією закінчилася. Нам потрібні нові підходи до безпеки Європи, засновані на здатності до опору, оборони та стримування», — продовжила Трасс.
 
Трас обіцяє, що за неї Великобританія свій внесок у підвищення обороноздатності Європи обов’язково внесе: один із пунктів програми Трас — збільшення військових асигнувань з нинішніх 2,1% до 3% ВВП. Щоправда, лише до 2030 року. Зараз Британія витрачає на військові потреби у перерахунку на долари близько 60 млрд, і це більше, ніж будь-яка інша країна НАТО, окрім, звичайно, США.
 
Крім того, Трасс обіцяє, що Британія візьме активну участь у повоєнному відновленні України, а президент України Володимир Зеленський буде першим іноземним лідером, якому вона зателефонує після того, як стане прем’єр-міністром.

Читайте Korrespondent.net в Google News

Источник: korrespondent.net