Втрачене десятиліття. СБ прогнозує кризу

Темпи зростання по всьому світу падають уже 20 років, а у 2020-ті вони, за оцінками економістів, будуть ще нижчими, ніж у попередні два десятиліття.

 
Світовий банк випустив дослідження про те, як і чому практично в усьому світі сповільнюється економічне зростання. Прогнози песимістичні. 2020-ті експерти вже назвали втраченим десятиліттям.
 
Стагнація
 
Експерти розрахували темпи потенційного зростання окремих економік та всього світу в середньому на найближчі вісім років. Потенційні темпи зростання світової економіки падають уже 20 років: у нульові вони становили 3,5%, у 2010-х — уже 2,6%, а у 2022–2030 роках знизяться до 2,4%, прогнозують економісти Світового банку. Скорочення потенційного зростання на 0,2 відсоткового пункту є суттєвішим, ніж може здатися на перший погляд: варто мати на увазі масштаби глобальної економіки. 2022-го світовий ВВП становив 101,6 трильйона доларів. Якщо він через рік зросте на 2,4%, то досягне 104,04 трильйона, на 2,6% — 104,24 трильйона, тобто різниця в 0,2 відсоткового пункту — це додаткові 200 мільярдів, що можна порівняти, наприклад, з річним ВВП Греції (222 мільярди доларів у 2022) або Португалії (255,6 мільярда).
 
Уповільнення в країнах з економіками, що розвиваються, буде ще сильнішим: потенційне зростання в них знизиться з 6% на рік у нульові до 4% у 2020-ті. Загалом гальмування торкнеться 80% світового ВВП, включаючи більшість країн, що розвиваються. Винятків небагато, але й там очікується не прискорення, а стагнація чи зовсім незначні покращення.
 
Люди не хочуть працювати?
 
Приблизно половина уповільнення економічного зростання пов’язана з демографічними чинниками, констатують економісти Світового банку. Населення у працездатному віці перестало збільшуватися колишніми темпами, а в розвинених країнах воно скорочуватиметься дедалі швидше. Народжуваність у світі зменшується, населення старіє.
 
Для низки економік, що розвиваються, проблемою стає міграція: економічно активні люди виїжджають в інші країни, збіднюючи ринки праці у себе на батьківщині.
 
Зрештою, справа не лише в кількості робочої сили, а й у якості — знаннях та навичках людей та тривалості здорового життя. У попередні два десятиліття економіки, що розвиваються, вигравали від того, що більше людей у цих країнах стали здобувати освіту і якіснішу медичну допомогу. Але для подальших покращень потрібно більше ресурсів та масштабних реформ.
 
Наслідки
 
Уповільнення зростання у світі загрожує важкими наслідками, нагадують економісти Світового банку. За тих темпів, які вони прогнозують, можна забути про мету ООН скоротити глобальну бідність до 3% населення Землі до 2030 року (зараз вона оцінюється приблизно 9%).
 
Чим нижчі темпи зростання — тим менше буде ресурсів, щоб вирішувати давні економічні та кліматичні проблеми, тим менше буде нових робочих місць, не зростатимуть зарплати. Це сповільнить соціальний та економічний розвиток та посилить невдоволення у суспільстві. Зрештою, за низьких темпів зростання країнам із великим державним боргом буде складніше його обслуговувати, а це загрожує фінансовими кризами.
 

Читайте Korrespondent.net в Google News

Источник: korrespondent.net