Війна до останнього. Навіщо Путін збільшує армію

У Кремлі, ймовірно, вирішили провести гібридну мобілізацію на фронт, вважають західні та українські експерти.

Через шість місяців після повномасштабного вторгнення в Україну російський правитель Володимир Путін наказав збільшити чисельність збройних сил РФ. У 2023 році чисельність російської армії має становити 2,04 мільйона осіб. Це буде зроблено лише за рахунок збільшення кількості військовослужбовців – кількість цивільного персоналу в армії залишиться незмінною. Експерти пов’язують рішення Путіна із численними втратами у війні проти України. Кореспондент.net розповідає, чи це змінить щось на фронті.

 

Як Путін проводить гібридну мобілізацію

Президент країни-агресора Володимир Путін підписав указ про збільшення штатної чисельності російської армії. Лише число військовослужбовців, у тому числі за контрактом, буде збільшено на 137 тисяч осіб або десять відсотків і становитиме загалом близько 1,15 мільйона солдатів.

Решту двох мільйонів персоналу становитимуть цивільні службовці, зокрема адміністративні працівники. Дія указу набирає чинності з 1 січня 2023 року.

Офіційні причини збільшення чисельності російської армії не наводяться. Яким чином буде збільшено кількість військовослужбовців — за рахунок додаткового призову або за рахунок збільшення числа контрактників — в указі не уточнюється.

Минулого разу штатна чисельність збройних сил встановлювалася у 2017 році. У порівнянні з тими цифрами чисельність військовослужбовців новим указом Путіна збільшена на 137 тисяч осіб (більше на 13,5 відсотка). Чисельність цивільного персоналу у складі збройних сил РФ також залишалася незмінною.

У Росії весняний призов закінчився 15 липня. Осінній заклик розпочнеться 1 жовтня та триватиме до 31 грудня. Російська влада офіційно заявляє, що не відправляє терміновиків на фронт і це стосуватиметься також і нових рекрутів. Однак, судячи з полонених російських солдатів, відправлення призовників на війну проти України має систематичний характер.

У перемозі немає сумнівів. Підсумки півроку війни

Держдеп США відреагував на рішення Путіна збільшити армію словами, що Росія зазнала невдачі в Україні та не завоює її. Про це заявив на брифінгу перший заступник спікера бюро Держдепу з міжнародних зв’язків із громадськістю Ведант Патель.

Його запитали, як США розцінюють указ російського правителя з погляду намірів Кремля у регіоні та наслідків для України. Патель відповів, що США 31 рік підтримують незалежний український народ і продовжать це робити. Підтримка України — непохитна, запевнив чиновник.

«Путін вирішив завоювати іншу країну. І він зазнав невдачі у досягненні цієї мети. Україна не була і не буде завойована. Вона залишиться суверенною та незалежною», — заявив Патель.

 

Путін зібрався воювати до останнього

Аналітики Інституту вивчення війни вважають, що наказ Путіна про збільшення армії говорить про те, що він і надалі налаштований уникати повної мобілізації і навряд чи найближчим часом віддасть відповідний наказ.

«Російська армія, ймовірно, прагне відшкодувати втрати від вторгнення в Україну та створити сили для підтримки своєї операції в Україні. Оголошення щодо скромної (проте, ймовірно, все ще недосяжної) мети збільшення кінцевої сили переконливо свідчить про те, що Путін, як і раніше, налаштований уникнути повної мобілізації», — йдеться у доповіді ISW, опублікованій у ніч на 26 серпня.

Вашингтонські експерти додали, що навряд чи Кремлю вдасться сформувати достатні сили для досягнення передбаченої указом чисельності військ 1,15 мільйона солдатів.

«Російська армія історично не досягала цілей щодо кінцевої чисельності. Наприклад, у 2022 році перед повномасштабним вторгненням Росії в Україну вона мала лише близько 850 тисяч військовослужбовців дійсної служби, що значно не досягало її номінальної цільової чисельності більше одного мільйона», — пишуть аналітики.

За їхніми словами, Росія, швидше за все, зіштовхнеться із серйозними перешкодами для якнайшвидшого залучення великої кількості нових солдатів.

«Крім проблем, з якими стикаються російські вербувальники, навчальний потенціал Росії, ймовірно, зменшився з 24 лютого, оскільки Кремль залучив навчальні елементи для участі у бойових діях в Україні, і, як повідомляють, зазнали втрат», — йдеться у повідомленні.

В Інституті дослідження війни також вважають, що Росія може використати осінній призов у ​​жовтні 2022 року, який залучить близько 130 тисяч осіб, щоб заповнити втрати в армії, які, як повідомляється, обчислюються десятками тисяч убитих та тяжко поранених. За даними американської газети New York Times, втрати окупантів становили 80 тисяч людей.

Крім того, Кремль може офіційно включити до російської армії сили угруповань «ЛДНР» або нові російські добровольчі підрозділи, які формально не є частиною російської армії, кажуть у ISW. При цьому, за словами американських експертів, чистий приріст бойової могутності Росії в будь-якому разі буде дуже невеликим.

Аналітики, цитовані NYT, також говорять про збільшення армії РФ як сигнал про те, що після шести місяців війни Путін не збирається відступати, незважаючи на втрати і відсутність просування на фронті.

«Це не той крок, який ви робите, коли очікуєте на швидке закінчення своєї війни. Це те, що ви робите, коли складаєте якийсь план затяжного конфлікту», — сказав Дара Массікот, старший дослідник політики в RAND Corporation.

На думку військово-політичного оглядача групи Інформаційний опір Олександра Коваленка, указ Путіна розкрив реальні втрати російської армії. Станом на 30 липня сумарні втрати армії РФ становили 122 тисячі людей, каже експерт.

«Достовірність інформації, що передається нам, для формування загальної картини і наших узагальнених даних неодноразово відзначалася завдяки повідомленням високопоставлених представників Пентагону», — заявив Коваленко.

Аналітик Українського інституту майбутнього Ігор Тишкевич також вважає, що рішення Путіна — це гібридна мобілізація, яка створює картинку для російського населення, що це лише «планове» збільшення армії. За його даними, втрати армії РФ становили 135 тисяч осіб.

Російський військовий аналітик Павло Лузін згоден, що неможливо буде зібрано достатньо призовників та рекрутів для досягнення мети, викладеної у наказі Путіна. «Російська армія в нинішніх умовах ніколи не може бути мільйонною армією. Особливо за гігантських втрат і масових відправок (на фронт — ред.) в умовах війни», — вважає Лузін.

 

Або намагається натиснути на Захід

Позаштатний радник міністра оборони Олексій Копитько дещо інакше дивись на ситуацію. На його думку, після наказу Путін західні союзники України можуть «злякатися або нейтралізувати загрозу активними діями».

Він вважає, що через очікуване погіршення соціально-економічної ситуації в РФ оплачувана військова служба «може стати непоганим варіантом» для громадян країни-окупанта, і також це, можливо, є спробою натиснути на Захід — «давайте домовлятися, інакше буде ще гірше».

«Тому головне завдання — переконати [союзників] у необхідності виділення великих обсягів зброї [Україні]. Щоб до зими максимальну кількість росвійськ перетворити на лахміття… Можна або злякатися, або нейтралізувати загрозу активними діями. Сподіватимемося, що цього разу оберуть не той варіант, що завжди», – вважає він.

Радник міністра внутрішніх справ, виконавчий директор Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко вважає, що своїм рішенням Путін має кілька цілей:

  • 1. Чи не вмінням, а числом. Це головний девіз російської армії останніх століть. Інакше воювати вони не вміють.
  • 2. Путін не може здійснити відкриту мобілізацію. Прихована провалюється. Тому це буде гібридна мобілізація. І тут все буде складно: народ точно цього дуже боїться.
  • 3. Треба лякати Захід. Зараз багато хто вважає, що це крок до подальшої експансії на Захід. Насправді це латання дірок, які вже видно після шести місяців війни.
  • 4. Реально ці 137 тисяч з’являться не раніше середини 2023 року (оптимістичний сценарій). А ще їх треба навчити, одягнути та озброїти.
  • 5. Вибираючи між модернізацією техніки та вкладенням грошей саме сюди, генерали Путіна йдуть перевіреним способом: трупів надто багато не буває.
  • 6. Путін вирішив воювати до останнього. У шести місяців рядові росіяни відчують погіршення життя. У перспективі року – РФ почуватиметься досить погано.
  • 7. Наше ключове завдання – витримати. Насправді вони не мають сил для того, щоб зламати ситуацію на фронті. Але нам потрібно більше зброї.

Читайте Korrespondent.net в Google News

Источник: korrespondent.net