Рік нової світової кризи? Чого чекають від 2023

Спричинені вторгненням Росії в Україну потрясіння стали останньою краплею, в якій захлинулося постковідне відновлення у світі.

2022 рік підірвав здоров’я світової економіки, насамперед через війну, розв’язану Путіним проти України. Викликані вторгненням Росії потрясіння стали останньою краплею, у якій захлинулося постковідне відновлення світу. Чого тепер світова економіка чекає від 2023 року?
 
Дуже негативні прогнози
 
«Чим ближче 2023 рік, тим більше прогнозів про те, що він стане третім в антирейтингу 21 століття. Гірше було лише 2020-го, коли почалася пандемія, і 2009-го, після світової фінансової кризи», — зазначили перед Новим роком. економісти Deutsche Bank.
 
І в 2009, і в 2020 роках світ поринав у рецесію. Рецесією економісти називають періоди довжиною півроку, у яких приріст добробуту, виробництва та ділову активність економіки змінюється спадом.
 
Люди біднішають, бізнес руйнується, соціальні витрати скорочуються, інфраструктура деградує, а вкладення у майбутнє – освіта, виробництво, технології – сходять нанівець.
 
Заходу буде погано
 
«США і Європа різко гальмують, і три чверті економічного зростання в 2023 році забезпечать економіки Азії, що розвиваються», — малюють непривабливу для Заходу картину року економісти клубу багатих країн ОЕСР.
 
Щонайменше в останні півстоліття розвинені економіки занурювалися в рецесію, тільки коли різко збільшувалися витрати на їхній головний імпорт — енергоносії. Єдиним винятком була рецесія 2020, викликана пандемією.
 
Цього разу всі умови створено. Досі спад траплявся після того, як витрати на світло, паливо та тепло досягали 13% ВВП. У минулому 2022 вони перевищили 17%.
 
Зростання цін на енергоносії стало прямим наслідком російської агресії, оскільки Захід запровадив санкції проти нафти та вугілля з Росії, а Кремль скоротив постачання газу до ЄС.
 
У результаті саме Європа більше за інших ризикує пережити не лише технічну рецесію (спад два квартали поспіль цієї зими), а й завершити весь 2023 рік у мінусі, кажуть більшість опитаних газетою FT економістів.
 
США як провідний світовий виробник нафти і газу набагато кращому становищі, ніж ЄС, який на 60% залежить від імпорту. Уряд та центробанк найбільшої економіки світу заявляють, що вона уникне рецесії. Експерти ж оцінюють її ймовірність у 70%, показало грудневе опитування Bloomberg.
 
Політичні чинники
 
Прогнози помірної рецесії на Заході та млявого відновлення у світі ризикують виявитися надто оптимістичними. Серед головних загроз економісти називають три.
 
По-перше, Китай, що раптово відкрився після майже трирічного карантину, переживає хвилю ковіда, наслідки якої поки не очевидні. Якщо вона спаде до весни, попит на енергоресурси з боку Китаю зросте, і світ чекає на новий виток енергетичної кризи та інфляції.
 
По-друге, ймовірна ескалація війни Росії проти України загрожує перебоями з експортом зерна та подорожчанням продовольства.
 
Викликана двома цими причинами друга хвиля інфляції завадить центробанкам припинити підвищення ставок кредитів. Це по-третє.
 
Подорожчання грошей прискорить спад економіки та призведе до проблем фінансового сектора, оскільки тим, хто йому винен, буде складніше виконувати свої зобов’язання.
 
З попередньою кризою та з пандемією світ боровся у кредит. У результаті країни, бізнес та громадяни накопичили рекордні 235 трильйонів доларів боргу, згідно з даними МВФ. Або навіть більше, якщо вірити розрахункам провідної світової асоціації фінансової галузі Institute of International Finance (IIF).
 
Крім просто неприємних, є і апокаліптичні сценарії. Більшість прогнозів у цій категорії зводяться до двох сюжетів: ескалація російської агресії, включаючи ядерну війну, і напад Китаю на Тайвань з конфліктом із Заходом, що випливає з цього.
 
«Наслідки економічної війни між Китаєм і Заходом будуть набагато серйознішими, ніж у нападу Росії на Україну, — пишуть експерти британського центру CEBR. — Вони майже напевно викличуть глибоку рецесію світової економіки і новий виток інфляції».
 
Але є й оптимістичні сценарії, за яких спаду вдасться уникнути, а більшість проблем вирішити.
 
Один передбачає припинення агресії Росії проти України. Виведення військ та репарації дозволять розпочати переговори про зняття санкцій із Кремля. Ще нижче шанси на новий технологічний прорив, який можна порівняти з винаходом інтернету, що дав світові десятиліття зростання. Поки що успіхи скромніші. Ковід дав поштовх віддаленій роботі та цифровізації документообігу в морській торгівлі, а газова криза спонукала енергозбереження. Але справжні прориви попереду.
 
 

Читайте Korrespondent.net в Google News

Источник: korrespondent.net