Початок розпаду РФ. Захід про контрнаступ ЗСУ

Те, що розгорнулося на полі бою в Харківській області останніми днями, стало чудовим поворотним моментом у запеклій боротьбі України проти російського вторгнення, пишуть західні журналісти.

Контрнаступ Збройних сил України показав, що російських окупантів можна було зупинити ще кілька місяців тому, якби Захід озброював Україну необхідною технікою, заявив міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс. Таку думку з кінця минулого тижня, коли за кілька днів ЗСУ відвоювали майже всю Харківську область, поділяють багато політиків, експертів та звичайних громадян західних країн. Кореспондент.net розповідає подробиці.

 

Політики вражені та хочуть більше зброї для ЗСУ

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що контрнаступ України проти російських військових ще тільки починається, але вже досяг «значного прогресу». «Те, що вони зробили, було дуже методично сплановано», — сказав Блінкен.

Водночас держсекретар наголосив, що ще зарано говорити про те, куди приведе результат українського контрнаступу.

Він зазначив, що війна, ймовірно, триватиме ще якийсь час, оскільки Росія все ще має дуже значні сили та озброєння в Україні, які вона все ще використовує для ударів без розбору проти цивільних осіб та цивільної інфраструктури.

Напередодні про контрнаступ ЗСУ журналісти запитали Байдена. Він відмовився коментувати його хід, але підняв палець угору.

Backed by U.S.-provided weapons, Ukraine has proven what it is capable of these past two weeks. Ukrainian forces have driven the Russians from the field and liberated countless innocent Ukrainian civilians from Kremlin oppression.

— Rob Portman (@senrobportman) September 11, 2022

Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс після успіхів ЗСУ у Харківській області заявив, що Захід після проваленої політики «умиротворення» російського правителя Володимира Путіна зобов’язаний допомогти Україні перемогти та передати ЗСУ всі запаси сучасного озброєння.

«Геноцидний план Путіна стерти Україну з карти провалився. Він не може вести переговори. Війна має закінчитися його беззастережною капітуляцією», — заявив глава МЗС Литви.

Дипломат зазначив, що українські військовослужбовці щодня перевершують усі очікування, Україна заслужила на повну підтримку партнерів у притягненні Путіна до відповідальності, і тут «не може бути жодних компромісів, виправдань чи винятків».

«Дозвольте мені бути відвертим. Зараз уже не викликає сумнівів, що Україна могла викинути Росію ще кілька місяців тому, якби з першого дня була забезпечена необхідною технікою. Якби ми швидше озброїли Україну, тисячі будинків залишилися б стояти. Тисячі життів було б врятовано. «, – заявив литовський міністр.

На його думку, тепер Захід має допомогти Україні «закінчити цю війну швидко та назавжди».

«Жодних більше переговорів з терористами. Ті, хто сумнівався в силі України, повинні вибачитися. Україна захищала нас усіх, навіть коли деякі не вірили, що вона зможе досягти успіху. Настав час висловити нашу глибоку подяку», — додав глава МЗС Литви.

«Настав ключовий момент». Нова допомога від США

Його заклики про передачу Україні необхідного озброєння розділили й у Німеччині. «Нам потрібно винести на перший план потреби України [у озброєнні]. Саме зараз перед настанням зими нам необхідно підтримати Україну, щоб вона ще цього року змогла звільнити більше своєї території», — сказав співголова німецької партії Союз 90/Зелений Омід Нуріпур.

Міністр оборони Німеччини Крістін Ламбрехт у свою чергу заявила, що хотіла б надати більше зброї для ЗСУ, але не може, оскільки у ФРН її дуже мало.

«Я дуже хотіла б дати набагато більше Україні. Якби Бундесвер не був настільки «урізаний» у минулі роки, це було б можливо. Але зараз це наслідок цієї безвідповідальної економії», — сказала вона.

Ламбрехт, при цьому, наголосила, що «недавні успіхи України дають надію на те, що Росія може бути змушена припинити свою війну». «Ми дуже вражені тим, як хоробро борються українці», — наголосила міністр оборони ФРН.

 

Експерти вражені не менше та прогнозують перемогу України

Колишній командувач військ США в Європі Бен Ходжес, який зараз вважається одним з найбільш авторитетних військових експертів заявив на радіо Times 11 вересня, що «з цілої низки причин ми, можливо, спостерігаємо початок розпаду РФ, який триватиме наступні 4-5 років».

«Ми побачили, на що здатна російська армія. Величезний рівень корупції ставатиме все більш нестерпним для громадян Росії. Дві ключові опори їхньої промисловості — експорт енергоносіїв та експорт зброї — постраждають», — сказав він.

Ходжес зазначив, що населення РФ складається лише з етнічних росіян – на російській території проживає 120 різних етнічних груп.

«Більшість цих інших етнічних груп платять ціну за війну Путіна. Переважна більшість втрат відбувається через межі Москви та Санкт-Петербурга. І я думаю, що люди в Туві, Сибіру, ​​Чечні та інших регіонах можуть побачити можливість відколотися. Ми, я маю на увазі колективне «ми» — Захід, маємо подумати про наслідки цього», — сказав він.

Щодо термінів, то, за словами Ходжеса, Україна відвоює всі окуповані з 24 лютого території до кінця року, а Крим поверне наступного року.

Нагадаємо, раніше Корреспондент.net докладно розповідав, що у США обговорюють необхідність розпаду Росії на кілька держав, у матеріалі Деколонізація РФ.

Головний військовий стратег Німеччини генерал Ебергард Цорн розповів, що армійське керівництво ФРН ретельно вивчило реалізацію контрнаступу ЗСУ на Харківщині.

«Вони блискуче довели, що вміють діяти активно, із залученням усіх наявних сил і засобів. Включаючи маневри, що відволікають, і раптове зміщення фокусу, коли українці відволікали на півдні, а сфокусувалися врешті-решт на півночі», — сказав Цорн.

Генерал вважає, що цей успіх є результатом взаємодії із західними партнерами. Але визнав, що блискуча операція українських сил на Харківщині стала уроком і для європейських країн НАТО. «Ми маємо більш активно застосовувати ці підходи у військовій підготовці», — наголосив генерал, маючи на увазі новий принцип армії США — Multi-Domain Operations.

Принцип Multi-Domain Operations – це останнє слово у військовій стратегії. Йдеться максимально злагодженому одночасному використанні всіх пологів військ, всіх наявних коштів — від артилерії, до танків і бронемашин. Значну роль відіграла і супутникова розвідка, пояснив у розмові з DW професор Університету Бундесверу Франк Зауер

Почесний професор військових досліджень Королівського коледжу Лондона Лоуренс Фрідман вважає, що контрнаступ ЗСУ перевернув багато з того, що вважалося безперечними індикаторами перебігу війни.

«[Контрнаступ] служить нагадуванням про те, що лише той факт, що лінія фронту виглядає статичною, не означає, що вона залишиться такою і надалі, і що моральний дух і мотивація залишають армію, що зазнає поразки, особливо коли солдати не впевнені, що вони воюють і втратили довіру до своїх офіцерів. Хто хоче бути мучеником, коли війну вже програно?», — пише експерт у своєму блозі.

Аналітик відмовився робити довгострокові прогнози, оскільки попередній експертний консенсус про настання окупантів, що виснажують українські сили, виявився неспроможним. Він також звертає увагу на «непрозорий процес ухвалення рішень Путіним та його нещодавнє марення, в якому він представляє Росію як хранительку деяких основних цивілізаційних цінностей».

«Немає жодних підстав вважати, що він досяг тієї точки, коли він може визнати позицію, в яку він поставив свою країну. Тому розсудливість вимагає від нас припустити, що ця війна не закінчиться найближчим часом… Події можуть розвиватися набагато швидше, ніж ми припускали – спочатку поступово, а потім раптово”, – вважає Фрідман.

 

ЗМІ побоюються ескалації

Те, що розгорнулося на полі бою в Харківській області в останні дні, стало чудовим поворотним моментом у запеклій боротьбі України проти російського вторгнення. Останні успіхи вселяють новий оптимізм з приводу того, що українські війська зможуть відвоювати ще більше територій у найближчі тижні і, можливо, витіснити росіян із земель, окупованих із 24 лютого, пише американська газета Washington Post.

Українські військові та представники розвідки вже давно впевнені у своїй перемозі, часто перед лицем скептицизму з боку США та західних союзників, зазначає газета.

«Безумовно, це військова невдача. Я не знаю, чи можна назвати це великою стратегічною поразкою на даний момент», — сказав американський чиновник, вторячи іншим, які сказали, що ще рано говорити про те, що ситуація повністю змінилася на користь Києва, і що важкі бої, швидше за все, продовжаться, йдеться у статті WP.

Українська армія довела, що вона здатна розумно та ефективно застосовувати поставлену Заходом зброю. Колапс російського фронту в Харківській області — це ще не перемога, проте він може стати переломним моментом у цій війні, пише німецька газета Frankfurter Allgemeine Zeitung.

«Російське керівництво намагалося вдавати, що нічого істотного на фронті не сталося… Очевидно, в Кремлі не знають, як реагувати на такі драматичні втрати. Однак Путіну доведеться реагувати», — пише автор.

«Не на наших умовах». Кремль просить переговори

На думку FAZ, Путіну доведеться оголосити мобілізацію, відсутність якої «досі забезпечувала підтримку війни з боку його підданих». Видання вважає за необхідне «швидке розширення підтримки України».

Європа має виробляти зброю для України і надалі постачати зброю мають насамперед Німеччина та Франція, пише нідерландська газета De Volkskrant.

«Більшість європейців розуміє, що Україна потребує більшої кількості озброєння, причому важкого, а також безперебійного надходження боєприпасів. Куди в більшому обсязі, ніж надходить зараз», — пише автор.

Але питання про те, що можуть зробити європейські країни зі своїми відносно невеликими арміями та обмеженими запасами, як і раніше, залишається гострим.

«Європейські країни могли б, наприклад, мобілізувати свої промислові потужності. У цьому питанні Берлін і Париж, м’яко кажучи, не скористалися своїми шансами на роль лідера – можливо, не без далекосяжних наслідків для європейської політики», — пише газета.

Читайте Korrespondent.net в Google News

Источник: korrespondent.net