Орест Сохар: Парад победоносства: действительно ли »пук» получился таким »бессмертным» — Блоги | OBOZREVATEL

Держава, яка не може запропонувати дискусію про майбутнє, занурюється в історію: чим міцнішим стає російський авторитаризм, тим несамовитіше він святкує «пабєду».

Докторка історичних наук Лариса Якубова дослідила, як і чому кремль маніпулював пафосом побєдобєсія.  Тривалий час такого свята в ментальному просторі совка не існувало.

 Перший парад перемоги відбувся 1945 р., після чого подію як таку в СРСР не відзначали, це був звичайний робочий день. Другий парад — лише 1965-го, і 9 травня знову стало вихідним днем. Третій — 1985-го. У 1990-му було проведено парад-реконструкцію: на красну площу вивели техніку воєнних часів.

 Про паради перемоги знову згадали ювілейного 1995-го. Влада, наче ілюзіоніст, дістала з рукава козирного туза: населенню занепалої країни слід було повертати самоповагу. Відтоді вони проводились регулярно.

 2004 р. спікер держдуми Боріс Гризлов поклав квіти до могили Сталіна: так стартувала відкрита ресталінізація. Фігура Сталіна уособлювала велич і перемогу СРСР. Смисловий ряд «перемога—диктатура—велич Росії» замкнувся.

Чим міцнішим ставав авторитаризм, тим більшого розмаху набували святкування. 2005 р. на параді вперше були присутніми президенти провідних держав світу і канцлер ФРН. У 2008-му парад вперше провели із демонстрацією бойової техніки та авіації, а у серпні її застосували на практиці — проти Грузії. Приблизно тоді ж Путін виступає на Мюнхенській конференції з безпеки, де відкрито погрожує світові.

 Культ перемоги став центральною «скріпою» сучасної ідентичності росіян. По-суті, він підміняє культ війни, і став базовим смислом «русского міра».

 Я тривалий час задавався питанням, чому путінізм злив в один смисловий котел російську імперію та їхніх антиподів — совєтів, які розстріляли Миколу ІІ, звівши на кістках монархії владу злиднів.

 Від совка сучасні ідеологи імперіалізму взяли не лише штучний міф переможців, але й споріднену зі скрєпами люмпенську свідомість.

 Від царизму разом з прапором та куркою-мутантом правнуки Дзержинського — без ніякого сорому — запозичили історію, архітектуру та колоніальні замашки.

Позолота царизму та кров комунізму зводиться воєдино сакральним насильством, і цей психоз був суттю існування імперії. Однак ЗСУ дуже вправною десакралізують головний міф федерастів, яким одного дня має прояснитися: «пафтаріть» вони вже «не смогут». Тому, можливо, їх «пук» і «безсмерний», але це має бути їх останній «пук».

Підписуйтеся на «Орестократію». (https://t.me/orestokratiia)
Источник: www.obozrevatel.com