Німеччина повернула Нігерії вкрадені цінності

Перші 20 об’єктів Бенінської бронзи повернулися на свою історичну батьківщину. Німеччина розпочала поетапний процес повернення культурних цінностей колоніальної епохи.

«Це історичний день: ми повертаємо те, що нам ніколи не належало», — сказала Клаудіа Рот, статс-міністр з питань культури та ЗМІ Німеччини, під час свого візиту до Абуджі, столиці Нігерії. Разом з делегацією з Німеччини вона особисто взяла участь в акті передачі Нігерії Бенінської бронзи. Цінні експонати, які Рот привезла з Німеччини, десятиліттями перебували в колекціях п’яти німецьких музеїв.

В інтерв’ю DW політик зазначила: «Цей акт передачі символізує визнання факту беззаконня, вчиненого під час колоніального минулого, — коли було вирішено привласнити вкрадені витвори мистецтва». Німецький статс-міністр сподівається, що ця історична подія, яка, за її словами, також є частковим поверненням «украденої культурної ідентичності», допоможе загоїти відкриті рани.

20 об’єктів уже повернулися до Нігерії

У вівторок, 20 грудня, Клаудіа Рот разом із міністром закордонних справ Німеччини Анналеною Бербок передали Нігерії 20 цінних об’єктів , що належать до колекції так званої Бенінської бронзи. Це лише частина колекції, що перебуває у 20 німецьких музеях. Загалом — близько 1100 предметів мистецтва. Ці артефакти було вкрадено та вивезено британською армією з палацу, розташованого на території сучасної Нігерії, під час так званої бенінської каральної експедиції у 1897 році. Частина предметів з цієї колекції через аукціони потім потрапила до Німецької імперії.

Об’єкти з колекції Бенінської бронзи. Фото: Annette Riedl/dpa/picture alliance 

 

Німецьких міністрів супроводжували керівники музеїв з Берліна, Гамбурга, Кельна, Дрездена, Лейпцига та Штутгарта. Рішення про передачу власності стало результатом переговорів з офіційними представниками Нігерії, які з 2021 року проводились під егідою МЗС та статс-міністра Німеччини з питань культури та ЗМІ.

Деякі витвори мистецтва залишаться у німецьких музеях у тимчасовому користуванні та виставлятимуться у Німеччині до визначеного терміну. Директор державних етнографічних зібрань у Дрездені та Лейпцигу Леонтіне Маєр-ван Менш, яка приїхала у складі німецької делегації до Нігерії, в інтерв’ю DW підкреслила, що йдеться не про німецькі музеї, а про людей у ​​Нігерії, які отримують свою власність назад. Вона бачить у передачі артефактів не втрату, а надбання.

«Етнографічні установи стають тепер важливим місцем, де ми відтепер ще інтенсивніше займатимемося колоніальною спадщиною», — зазначила Маєр-ван Менш. І цей крок, на який дедалі більше наважуються європейські країни, підштовхує музеї до того, щоб замислитися про нову форму взаємодії в глобальному контексті.

Новий розділ в історії відносин Німеччини та Нігерії

У рамках офіційного візиту німецька делегація відвідала так званий район ремісників у Бенін-Сіті. Тут, як і раніше, працюють скульптори та художники, дотримуючись нігерійських традицій виготовлення культурних цінностей з бронзи та міді.

30-річний ремісник Аваєн Аїгбе радий, що Бенінська бронза повертається на свою батьківщину. До цього історичного моменту йому доводилося працювати винятково з фотографіями зі старих каталогів. Тепер нігерійський скульптор, який займається цим ремеслом уже у третьому поколінні, зможе вивчити роботу своїх предків у деталях. У розмові із німецьким статс-міністером з питань культури та ЗМІ Рот він зізнався, що молився про це.

Ремісники в Бенін-Сіті. Фото: Rosalia Romaniec/DW 

 

Годвін Обасекі, губернатор Едо, штату на півдні Нігерії, адміністративним центром якого є саме Бенін-Сіті, в інтерв’ю DW заявив: «Цей день каже нам про те, що реституція — це реальність. Дані обіцянки виконуються. Сьогодні дуже важливий день. Ми бачимо, що німці справді роблять те, про що заявляють». Жителі Нігерії не приховують своєї радості. Молода жінка сказала в розмові з DW, що вдячна всім, хто зробив це можливим. Люди святкуватимуть на вулицях, впевнена вона.

Для зберігання експонатів у Нігерії планується збудувати новий музей. Передача Бенінської бронзи сьогодні, за словами Клаудії Рот, це ще й привід «говорити тут і сьогодні про сучасне мистецтво, спільні плани, співпрацю на рівні музеїв, створення сучасного кампусу для підтримки археологічних робіт».

Конкретних термінів створення нового музею в Бенін-Сіті поки що немає, проте будівництво фундаменту вже почалося. Тим часом Бенінська бронза зберігатиметься в надійному місці в столиці Нігерії. Німеччина хоче надати фінансову підтримку й для будівництва музею. Клаудіа Рот впевнена, що ця історична подія є «початком нових відносин між Німеччиною та Нігерією. Між Європою та Африкою».

Джерело: Українська служба DW

Новини від Корреспондент.net в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet

Читайте Korrespondent.net в Google News

Источник: korrespondent.net