Громадянська війна у Судані. Нова битва РФ та США?

Запеклі зіткнення спостерігаються по всьому Судану, бойові дії країни продовжують поширюватися на нові території.

Громадянська війна захопила одну з найбідніших країн світу – Судан. Незважаючи на бідність, Судан привертає увагу багатьох світових держав. Природні ресурси, а також стратегічне розташування на березі Червоного моря цікавлять арабські країни, Сполучені Штати та Росію. З огляду на те, що в Судані зійшлися інтереси багатьох великих держав, надій на швидке припинення конфлікту практично немає.
 
Військові міжусобиці
 
Зіткнення почалися у столиці Судану Хартуме, а також околицях міста між Силами швидкого реагування (RSF) та регулярною армією країни. Стрілянину було чути в районі штаб-квартири суданської армії та міністерства оборони в центрі Хартума, а також у північній частині столиці, де знаходиться президентський палац. Місцеві жителі повідомляли, що бачили на вулицях міста артилерійські настанови та бронетехніку.
 
Лідер RSF Мохамед Хамдан Дагало звинуватив суданську армію у спробі державного перевороту, а також заявив, що у місті Мерові до угруповання приєдналися підрозділи збройних сил, а багато інших здалися. У свою чергу армія Судану назвала RSF бунтівною силою та звинуватила в атаці на державні та стратегічні об’єкти.
 
Бій за аеропорт та український слід
 
У RSF оголосили про взяття під контроль міжнародного аеропорту Хартума та Ель-Фашера, а також військових авіабаз у Мерові та Джебель-Аулія. Аеропорт у столиці Судану припинив роботу. Авіакомпанії з Єгипту та Саудівської Аравії припинили польоти до Хартума.
 
При цьому в аеропорту Хартума спалахнув боїнг українського лоукостера SkyUp. В авіакомпанії заявили, що на одному з двох лайнерів SkyUp у суданському аеропорту спрацював аварійний радіобуй, але поки що неможливо встановити, в якому стані літак і які пошкодження він отримав.
 

EPA

 

Дипломатичний глухий кут
 
Африканський союз, провідні арабські держави та США закликали до припинення бойових дій та поновлення переговорів про передачу влади від військових цивільному уряду.
 
Проте, судячи з заяв воюючих сторін, вони поки що не збираються відгукуватися на ці заклики.
 
Глава Сил швидкого реагування генерал Мохамед Хамдан Дагало заявив, що лідер Судану генерал Абдель Фаттах аль-Бурхан — злочинець, який має здатися.
 
Армія ж заявляє, що переговорів не буде, допоки Сили швидкого реагування не будуть розпущені.
 
На даний момент неясно, які міста та регіони знаходяться під контролем тієї чи іншої сторони конфлікту. Сили швидкого реагування заявляють, що контролюють ключові об’єкти у столиці, а голова збройних сил каже, що це є брехня.
 
Зіткнення інтересів
 
Росія прагне створити військово-морську базу на узбережжі Судану та веде про це переговори з суданськими військовими.
 
Вашингтон намагається цього не допустити, а крім того, він не хотів би, щоб Судан повернувся до тих часів, коли на його території знаходили притулок такі терористичні угруповання, як, наприклад, Аль-Каїда Усами бін Ладена. Нещодавно під тиском США Судан встановив дипломатичні відносини із Ізраїлем.
 
Сусідний Єгипет перебуває у близьких стосунках із Хартумом, причому обидві країни ставляться до ще одного сусіда, Ефіопії, з підозрою, що межує з ворожістю.
 
Після вигнання військового правителя Судану генерала Омара аль-Башира у 2019 році з Хартумом налагодили зв’язки Арабські Емірати та Саудівська Аравія. Остання переконала його направити їй на допомогу війська до Ємену, в якому Ер-Ріяд підтримує одну зі сторін у катастрофічній громадянській війні.
 
ОАЕ вважають Судан однією з ланок регіонального ланцюга боротьби з ісламським екстремізмом, який вони розглядають як загрозу своєму існуванню.
 
Таким чином, з огляду на те, що в Судані зійшлися інтереси багатьох великих держав, надій на швидке припинення конфлікту практично немає.
 

Читайте Korrespondent.net в Google News

Источник: korrespondent.net