Друг та критик Путіна: хто вийшов у другий тур виборів в Туреччині

В кінці травня громадяни Туреччини будуть вирішувати хто стане їхнім наступним президентом – Ердоган чи Киличдароглу.

В Туреччині вперше відбудеться другий тур виборів президента після того, як діючий глава держави Реджеп Таїп Ердоган переміг свого опозиційного суперника Кемаля Киличдароглу на виборах у неділю, але не набрав абсолютної більшості для продовження свого 20-річного правління.

Ні перший, ні другий претендент на президентське крісло не подолали 50-відсотковий бар’єр, тому 28 травня турки будуть знову голосувати.

Вибори в Туреччині мають досить високі ставки адже на фоні вторгнення Росії в Україну вирішують долю ключового союзника НАТО та регіонального посередника між Росією, Близьким Сходом і Заходом.

Проміжні результати

Згідно підрахунку 100% бюлетенів чинний глава держави Реджеп Ердоган отримав 49,51% голосів, Кемаль Киличдароглу – 44,88%, Сінан Оган набрав 5,17% і Мухаррем Інсе – 0,44%. Таким чином в кінці травня громадяни Туреччини будуть вирішувати хто стане наступним президентом – Ердоган чи Киличдароглу.

Зазначимо, що із самого початку підрахунку голосів діючий президент стрімко перемагав. Після обробки половини бюлетенів він набирав понад 50%, чого було достатньо для перемоги у першому турі. Однак з підрахунком голосів у великих містах розрив між ним та Киличдароглу почав скорочуватися. Як виявилось, традиційно за Ердогана голосували здебільшого жителі сільські провінції.

Що стосується закордонних дільниць, то, як зазначає Anadolu з посиланням на виборчу комісію, Ердоган отримав більше 50% голосів. Зокрема, він перемагає на дільницях у Німеччині, Франції, Австрії, Нідерландах, Бельгії та більшості європейських країнах, а також в Азербайджані, Узбекистані, Ірані, Пакистані. Його суперник Киличдароглу заручився підтримкою турків у Великій Британії, Італії, Іспанії, Греції, США, Китаї, Росії та Японії.

Турецькі ЗМІ також пишуть про рекордну явку виборців з 2000 року, але наводять різні цифри. За даними Hurriyet, участь у виборах взяли 86,28%, за даними TRT Haber – 88,84%. Опозиція називає ще більші цифри – 93,6%.

При цьому штаб Киличдароглу впевнений, що ЗМІ перекручують дані. Тай сам опонент Ердогана звинуватив його у фальсифікаціях.

Завуальований підкуп?

Зокрема раніше Киличдароглу наполягав, що має докази спроб Росії втрутитись у вибори в країні. А сьогодні зранку він заявив, що партія Ердогана затримує повні результати голосування, подаючи апеляції, тоді як влада публікує результати в порядку, який штучно підвищує рейтинг теперішнього президента.

Киличдароглу під час вранішнього виступу також сказав, що Ердоган «знищує волю Туреччини», заперечуючи проти підрахунку понад тисячі урн.

«Ви не можете запобігти тому, що станеться, апеляціями. Ми ніколи не дозволимо цьому стати фактом», — сказав він.

Зазначимо, що світ здивував вчорашній вчинок Ердогана. Прямо на виборчій дільниці перед своїм голосуванням він витягнув із кишені гроші та почав їх роздавати дітям. Усі охочі могли отримати від Ердогана банкноту номіналом у 200 турецьких лір. Ця сума становить приблизно 380 гривень. Відповідно турецьким законам, це не вважається підкупом, адже діти не можуть голосувати за кандидатів на виборах.

Проте за п’ять днів до виборів, на тлі передвиборної кампанії в Туреччині, Ердоган оголосив про підвищення зарплати працівників державного сектору на 45%. Пізніше в його адміністрації пояснили, що таке рішення також законне, адже підвищення зарплати держслужбовців, яких у Туреччині нараховується приблизно 700 тисяч, Ердоган здійснив у межах підписаної рамкової угоди про державні колективні трудові договори на 2023 рік.

Ключовий союзник Путіна

Вибір наступного президента Туреччини є одним із найважливіших політичних рішень країни, яке відгукнеться далеко за межами самої держави. Перемога Ердогана, одного з найважливіших союзників президента Володимира Путіна, ймовірно, підбадьорить Кремль, але знервує адміністрацію президента Джо Байдена, а також багатьох лідерів Європи та Близького Сходу, які мали непрості відносини з Ердоганом.

 epaimages.com/ Ердоган голосує на виборчій дільниці в Стамбулі

 

Лідер Туреччини за 20 років перетворив країну на глобального гравця, модернізував її за допомогою мегапроектів, таких як нові мости та аеропорти, і побудував серйозну військову промисловість. Але його нестабільна економічна політика низьких процентних ставок, яка спричинила спіралеподібну кризу вартості життя та інфляцію, залишила його жертвою гніву виборців.

Також повільна реакція його уряду на руйнівний землетрус на південному сході Туреччини, який забрав життя близько 50 тисяч людей на початку цього року, ще більше обурила турків.

Обіцянки опозиції

Киличдароглу в свою чергу пообіцяв відродити демократію після років «державних репресій», повернутися до ортодоксальної економічної політики, розширити можливості інститутів, які втратили автономію за Ердогана.

epaimages.com/ Кандидат у президенти Туреччини Киличдароглу 

 

Щодо міжнародної політики опозиціонер Ердогана має намір відновити слабкі зв’язки із Заходом, а також зберегти посередницьку роль Туреччини між Україною та Росією. Зокрема, він хоче продовжувати тристоронній діалог про «зернову угоду».

При цьому Киличдароглу обіцяє зробити контакти з Путіним «прозорішими». Але кандидат в президенти не збирається приєднуватися до західних санкцій проти Кремля, ставлячи на перше місце інтереси своєї країни. Проте, за словами його радника, команда Киличдароглу «нагадає Росії, що Туреччина є членом НАТО».

Новини від Корреспондент.net в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet

Читайте Korrespondent.net в Google News

Сюжети

СюжетВторгнення Росії в Україну. Онлайн

СюжетПідсумки 14.5: Турне Європою і успіхи під Бахмутом

СюжетПідсумки 13.5: Атака на Хмельницький і «літакопад»

СюжетПідсумки 12.05: Санкційний день і відступ РФ

СюжетКитайський друг РФ їде в Київ: що він запропонує

Источник: korrespondent.net