Бум відновлюваної енергетики. Все через напад РФ на Україну

На сонце і вітер найближчими роками прискорено переходитимуть не лише країни Євросоюзу та США, а й Китай та Індія, куди РФ хоче перенаправити свій експорт нафти, вугілля та газу.

Великі війни у Європі зазвичай призводили до потужних технологічних ривків. Велика війна Росії проти України різко прискорить у всьому світі розвиток відновлюваних джерел енергії (ВДЕ). З таким прогнозом виступила Міжнародна енергетична агенція (МЕА, IEA).
 
«У найближчі п’ять років у всьому світі буде введено в дію стільки ж потужностей для отримання відновлюваної енергії, скільки за 20 років, що минули», — заявив виконавчий директор агентства Фатіх Біроль, представляючи 6 грудня нове дослідження МЕА «ВІЕ 2022» (Renewables 2022). Його автори виходять із того, що темпи зростання у сфері ВДЕ виявляться тепер на 30% вищими, ніж прогнозувалося лише рік тому.
 
«Війна прискорює перехід Європи на екологічно чисту енергію»
 
Настільки значно переглядати власні прогнози у бік підвищення МЕА ніколи раніше не доводилося. Ця агенція була створена в Парижі після нафтової кризи 1973-1974 років індустріально розвиненими країнами Заходу та аналізує світовий енергетичний ринок, а також координує стратегічні резерви нафти своїх членів.
 
Для виробництва електроенергії за допомогою ВДЕ на планеті до 2027 року включно побудують установки сумарною потужністю 2400 гігават (ГВт), вважають експерти МЕА і пояснюють, що така потужність всіх електростанцій Китаю. Але можна навести й інше порівняння. Якщо врахувати, що потужність одного енергоблоку сучасної атомної електростанції зазвичай становить від 1 до 2 ГВт, то йдеться про спорудження у найближчі п’ять років сонячних та вітряних електростанцій, які можна порівняти як мінімум з 1 тисячею АЕС.
 
Досі основним мотивом розвитку сонячної та вітряної енергетики був захист глобального клімату, «тепер головною рушійною силою стало прагнення забезпечити енергетичну безпеку», наголосив Фатіх Біроль в інтерв’ю німецькій газеті Frankfurter Allgemeine Zeitung. «Російський напад на Україну став поворотним моментом для поновлюваної енергетики в Європі. Війна прискорює перехід Європи на екологічно чисту енергію», — йдеться у дослідженні МЕА. Тим більше, що «викликані глобальною енергетичною кризою високі ціни на викопне паливо та електроенергію суттєво підвищили економічну привабливість технологій ВДЕ».
 
Особливо значним, на думку експертів агентства, прискорення буде у Німеччині (для якої Росія, нагадаємо, до 2022 року була головним постачальником природного газу, вугілля та нафти) та в Іспанії. Для цих двох країн прогноз темпів запровадження ВДЕ підвищено порівняно з минулим роком на 50% та 60%. Загалом обсяги виробництва електроенергії із відновлюваних джерел у країнах Євросоюзу до 2027 року подвоїться, вважають експерти ВДЕ.
 
Китай, США та Індія стануть центрами впровадження ВДЕ
 
Однак найбільшим інвестором у відновлювану енергетику у найближчі п’ять років буде Китай, зазначає МЕА. Приблизно половина всіх нових потужностей ВДЕ, які увійдуть до ладу по всьому світу до 2027 року, встановлять саме в КНР, вважають експерти агентства і посилаються при цьому на ухвалений керівництвом країни новий п’ятирічний план із «дуже амбітними», як вони пишуть, цілями в області ВІЕ. Більше того, вони виходять з того, що цей план буде перевиконано, і Китай вийде на мету 1200 ГВт встановленої потужності сонячних та вітряних електростанцій значно раніше 2030 року.
 
Разом із Китаєм дві третини збільшення глобальних потужностей ВДЕ протягом найближчих п’яти років забезпечать також Сполучені Штати Америки та Індія. У США прискорений перехід на екологічно чисту енергію передбачено гігантською антикризовою програмою президента Джо Байдена, названою «Закон про зниження інфляції» (Inflation Reduction Act). Її затвердили у серпні 2022 року. До того ж 37 із 50 штатів сформулювали власні цілі щодо впровадження ВДЕ, зазначають експерти МЕА.
 
Амбіційними вони називають і плани уряду Індії, який проголосив мету встановити в країні до 2030 року 500 ГВт потужностей, що генерують, що використовують не копалини, а відновлювані джерела енергії. При цьому ставка буде зроблена перш за все на сонячну енергію. Це сприятиме міжнародній диверсифікації виробництва сонячних батарей, яке поки що більш ніж на 80% зосереджено в Китаї, вважають у МЕА. Згідно з прогнозом агентства, інвестиції в заводи з випуску фотоелектричних панелей зростуть у США та Індії в найближчі п’ять років у 7 разів у порівнянні з попереднім п’ятирічний період і досягнуть 25 млрд доларів.

Читайте Korrespondent.net в Google News

Источник: korrespondent.net