G7 вводить межу цін на нафту РФ. Що це означає

Лідери Великої сімки мають намір мобілізувати проти Росії всі країни, які споживають нафту.

 
Одним із підсумків зустрічі Великої сімки стала домовленість про запровадження межі цін на російську нафту, що, на думку лідерів G7, скоротить можливості фінансування війни Росії проти України. Обговорюється така сама ініціатива щодо російського газу. Кореспондент.net розповідає подробиці.
 
 

«Є лише один вихід: поразка Путіна»

 
Лідери Великої сімки заздалегідь домовилися про початок опрацювання питання про міжнародне обмеження цін на російську нафту, а також газ у відповідь на військове вторгнення Росії проти України.
 
У спільному комюніке саміту Великої сімки, що стосується нафти з Росії, йдеться, що розглядається можливість запровадження заборони на транспортування, якщо товар проданий дорожче за межу ціни.
 
Ідея в тому, щоб прив’язати фінансові послуги, страхування та транспортування нафтових вантажів до цінового ліміту. Таким чином, якщо відправник вантажу або імпортер хоче отримати ці послуги, він повинен буде погодитися на продаж російської нафти не вище за встановлену максимальну ціну.
 
Щоб пом’якшити поки що вербальний удар по ринках вуглеводнів, який все ж таки встиг підштовхнути ціни на нафту на кілька відсотків, автори документа обіцяли країнам-споживачам розглянути механізми пом’якшення наслідків від обмежень і гарантувати, що найбільш вразливі та постраждалі країни збережуть доступ до енергетичних ринків. у тому числі з Росії.
 
«Я це підтримую. Це хороша ідея», — сказав президент Франції Емманюель Макрон у вівторок на прес-конференції за підсумками саміту G7 (США, Німеччина, Франція, Британія, Канада, Італія та Японія), який пройшов у ФРН.
 
Він розповів, що для встановлення меж вартості нафти з Росії є технічна складність, оскільки нафта передається до багатьох країн не однією трубою, а різними шляхами. «Щоб ця ініціатива спрацювала, треба максимально розширити альянс покупців… які будуть на це згодні, встановлять межу цін і досягнуть ефективності», — заявив Макрон.
 
За його словами, на основі політичних дискусій, що відбулися, на саміті G7 має розпочатися технічна робота. «Чи можна, вийшовши з саміту G7, натиснути кнопку і заявити, що межа цін встановлена? Ні. Це неправда, тому що технічного механізму немає», — сказав президент Франції.
 
Друге завдання, як сказав Макрон, полягає в тому, щоб те саме зробити з російським газом. «Це простіше. Він надходить газопроводом. А можливості Росії перейти на скраплений газ дуже слабкі. Я це також дуже підтримую», — сказав французький лідер.
 
Макрон заявив, що до покупців енергоресурсів звернений заклик краще координувати дії, щоб з єдиної позиції розмовляти з виробниками, «на яких лежить величезна відповідальність з огляду на нашу колективну залежність».
 
Обмеження цін на нафту посилило б існуючий санкційний тиск Заходу на Росію, на якому наполягає канцлер Німеччини Олаф Шольц, допоки Путін не визнає своєї поразки у війні проти України.
 
«Є лише один вихід: Путін має визнати, що його плани в Україні не втіляться у життя», — сказав Шольц на заключній прес-конференції триденного саміту G7.
 
На граничній ціні для російських енергоносіїв наполягає і прем’єр-міністр Італії Маріо Драгі.
 
Головною проблемою на шляху межі нафтових цін є Китай та Індія, які зараз активно скуповують російську нафту з великими знижками, кажуть аналітики. Проте агентство Reuters пише з посиланням на джерела, що G7 провела «продуктивні та позитивні» переговори з владою Китаю та Індії щодо обмеження цін на російську нафту.
 
 
 

Що кажуть експерти про обмеження цін на російську нафту

 
Обійтися повністю без західних страховиків та судноплавних компаній російським постачальникам не вдасться, вважають розробники плану.
 
Левова частка всіх морських перевезень здійснюється через майданчик Lloyd’s of London, вторинне страхування значною мірою проходить через провідних світових перестрахувальників із ФРН.
 
Дуже багато танкерів, що перевозять російську нафту, належать судноплавним компаніям із країн ЄС – Греції, Мальті, Бельгії.
 
Проте експерти збентежені. Експерт німецького фонду Наука та політика Яніс Клуге каже, що, по-перше, Росія вже заробляє менше на нафті через санкції: скоротилися як обсяги експорту, так і ціна — на марку Urals вона вже нижча, ніж до початку широкомасштабної агресії проти України.
 
«По-друге, у нас вже є ембарго, по-третє, особливих важелів тиску немає. Що якщо Росія відмовиться грати за цими правилами?» — написав Клузі у своєму мікроблозі у Twitter. Ціна на нафту в такому разі, всупереч ідеї обмеження цін, може зрости, вважає він.
 
На думку експерта, Заходу не буде чим погрожувати Росії, якщо та відмовиться експортувати нафту за низькою ціною, а Москва, у свою чергу, може сама проактивно скоротити видобуток нафти. «Якщо це стане результатом запровадження граничної ціни, то в короткостроковій перспективі завдасть переважно збитків Заходу», — зауважив Яніс Клуге.
 

Німецький аналітичний центр Інститут світової економіки вважає, що ефективнішими будуть імпортні мита.

 

У чому вони бачать різницю між двома заходами: у той час як гранична ціна загрожує підігріти глобальний попит на енергоносії, імпортне мито дозволило б пом’якшити наслідки високих цін на енергоносії для населення і вдарило б по російському бюджету швидко, а не так, як багато інших санкцій — у довгостроковій перспективі.

 

На відміну від граничної ціни мито знизило попит на російську нафту і тим самим дало б бажаний ефект — скорочення доходів РФ від нафтового експорту.

 

 

 

Санкції проти російської нафти вже діють

 

Країни G7 зобов’язалися з часом припинити закуповувати нафту з Росії для скорочення доходів її бюджету. Глави держав хотіли наслідувати приклад США і ввести ембарго на постачання російської нафти, оскільки «це сильно вдарить по головній артерії економіки Путіна і позбавить його прибутку», необхідного для фінансування війни проти України.

 

Після цього глава Мінфіну США Джанет Єллен заявила, що ембарго «надасть руйнівний вплив» на Європу. Вашингтон запропонував створити картель покупців російської нафти для контролю над її вартістю, що дозволило б європейським країнам не відмовлятися від поставок у повному обсязі.

 

На початку червня Євросоюз запровадив новий пакет санкцій проти Росії, який включав нафтове ембарго на постачання нафти морем. Заборону не стали поширювати на нафту та нафтопродукти, що експортуються з Росії, але видобуті в іншій країні і які не належать росіянам, а також на постачання палива нафтопроводом Дружба. Обмеження почали діяти відразу, але набудуть чинності наприкінці року.

 

Після цього радник президента США з питань національної безпеки Джейк Салліван повідомив, що країни Заходу обговорюють можливість встановлення ліміту на закупівлю російської нафти. За його словами, переговори вели, зокрема, в рамках G7 на рівні шерп, довірених осіб керівника країни-учасниці.

 

На цьому фоні агентство Bloomberg пише, що нафтові доходи бюджету Росії в червні впали до мінімуму з початку повномасштабної війни проти України.

 

«Червень приніс Росії нову хвилю падіння сировинних доходів. Експорт російської нафти через порти Балтійського моря впав на 20 відсотків за тиждень, що завершився 24 червня, додавши «болю» федеральному бюджету, який вже тріщить по швах через зростання курсу рубля», — йдеться у статті видання.

 

Щотижневі збори експортного мита на російську нафту впали до 123 мільйонів доларів, підрахував Bloomberg на основі даних Мінфіну РФ та статистики танкерних перевезень.

 

Порівняно з піковими значеннями квітня, потік нафтодоларів пересох майже вдвічі і став мінімальним з початку повномасштабного вторгнення російської армії на територію України. У рублях бюджет отримав ще менше: курс долара з початку червня впав на 7,5 рубля, а у вівторок знову переписав мінімум за сім років – 52,57 рубля.

 

І хоча російський бюджет залишився профіцитним, заради цього уряду країни-агресора довелося пустити «під ніж» витрати – на 26 відсотків щодо квітня з урахуванням сезонності, оцінює Райффайзенбанк.

 

Російському бюджету потрібна нафта по 100 доларів за барель, щоб звести прибутки з видатками, оцінює російський Альфа-банк. Але покупці Urals на такий цінник не погоджуються: у травні російський сорт продавали, в середньому, по 78 доларів, оскільки імпортери російської нафти намагаються скористатися слабкою позицією Росії на ринку.

 

Згідно з підрахунками російського Мінфіну, 2022 року нафтогазові доходи мають забезпечити 40,9 відсотка доходів бюджету Росії.

 

Тим часом США налагоджують відносини з Венесуелою — країною з величезними запасами нафти, яка була замкнена в країні через санкції. Їх Вашингтон уже почав послаблювати. У ЄС вже висловилися за повномасштабне повернення Венесуели, а також Ірану, який також перебуває під санкціями США, на світовий нафтовий ринок.

 

Щодо газу, то Європі складніше відмовитися від нього, і вона зараз перебуває у пошуках альтернативних постачальників та джерел енергії. Втім, у цьому питанні Росія запроваджує санкції сама проти себе, перекриваючи газ країнам ЄС. Вже 12 країн одержують менше російського газу. Про це докладно — у матеріалі Дестабілізація Євросоюзу.

 

При цьому Газпром, на відміну від російських нафтових компаній, не має можливості негайно перенаправити товар на ринки Азії.

 

 

 

Новини від Корреспондент.net в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet

Читайте Korrespondent.net в Google News

Санкції проти Росії

Санкції щодо РФ не перешкоджають гуманітарній допомозі — ЄС

США закликають Євросоюз не послаблювати санкції проти Росії

Джонсон закликав не знижувати тиск на Росію через анексію Криму

Ґабріель пропонує заохотити РФ виконувати «Мінськ»

Берлін погрожує США заходами у відповідь на санкції проти Росії

Источник: korrespondent.net